To opracowanie zawiera krótkie uwagi i wskazówki – jak czytać materiały naukowe, a także – jak pisać takie prace, aby były czytelne, czytane i cytowane.
Zacznijmy od tego, że każda praca naukowa powinna mieć jasno określony cel. Standardowo – tym celem jest prezentacja nowego wyniku naukowego. Zakłada się zatem, że:
Pominięcie któregokolwiek z powyższych 9 elementów – o ile nie jest usprawiedliwione względami natury zasadniczej – zawsze powoduje, że praca będzie niepełnowartościowa lub nawet zatraci charakter naukowy.
Uwagi dotyczące celu pracy naukowej:
O ile celem pracy jest zwykle przedstawienie nowego/własnego rozwiązania jakiegoś problemu, o tyle w sekcji state-of-the-art należy odnieść się do istniejących i znanych (bardziej lub mnie) porównywalnych rozwiązań/podejść/algorytmów/metod/… Ten przegląd powinien spełniać następujące warunki:
Rada praktyczna: state-of-the-art należy budować systematycznie dla danego obszaru (zagadnienia). Można też wesprzeć się analizami aktualnych, topowych publikacji. Nie obejdzie się bez czytania i dobrej znajomości literatury!
Osadzenie pracy w kontekście – oznacza, że prezentowana praca nawiązuje do szeregu znanych prac/podejść i metod, ukierunkowanych na rozwiązywanie podobnych zagadnień. W rezultacie, aktualne, otrzymane wyniki powinny być porównywalne ze znanymi z nauki. Najprościej jest tu wspomóc się analizą systemową. Należy:
Powinien być zatem określony wskaźnik jakości – funkcjonał. Uwaga: możliwa jest też analiza/optymalizacja wielokryterialna!
Prezentowany wyniki powinien wnosić coś nowego – być istotnie lepszym o tych, znanych z literatury. Nie zawsze da się to ocenić liczbowo. Możliwe typy wyników obejmują np.:
Jednak zawsze należy dążyć do wykazania przewagi uzyskanych wyników nad analogicznymi wynikami wynikającymi ze znanego stanu wiedzy. W przypadku algorytmu może to być lepsza złożoność pamięciowa lub czasowa, efektywność na zadanej próbie, szybkość działania, szerszy obszar zastosowań, etc.
Treść pracy powinna nie pozostawiać wątpliwości co do realności uzyskanych wyników. Dla prac analitycznych zazwyczaj wystarczy zamieścić dowody (wraz z założeniami!). Dla prac eksperymentalnych należy podać warunki, przy których możliwe będzie osiągnięcie analogicznych rezultatów (powtórzenie/weryfikacja wyników). W tym kontekście ważne jest omówienie użytych narzędzi, parametrów eksperymentów, danych wejściowych, etc. Dobrym zwyczajem jest udostępnienie pełnych danych na stronie internetowej.
Ciekawostka: living documents.
W każdej pracy naukowej należy jasno wskazać:
Czasem niestety jest to trudne (np. jakie są ograniczenia stosowalności algorytmów genetycznych?).
W obszarze nauk ścisłych i inżynierskich zazwyczaj posługujemy się sformalizowanym opisem (modelem) analizowanego systemu, zjawiska, problemu,… Dobre (elitarne) prace naukowe dostarczają wyników analitycznych (nowe lematy, twierdzenia, dowody) – wyników o charakterze ogólnym (kwantyfikacja) i określonym obszarze zastosowań.
Nie należy formułować takich wyników na siłę. Jednak w wielu przypadkach wytrawny badacz dostrzeże możliwość sformułowania takich wyników tam, gdzie badacz początkujący będzie w stanie operować jedynie zbiorem przykładów.
Odkrywanie praw ogólnych to wnioskowanie indukcyjne. Stanowi ono istotę realnej pracy naukowej – odkrycia naukowego.
Przykłady: E=mc^2, Tw. Goedela, (Lucjan Łągiewka), hipoteza Goldbacha, hipeteza h=sqrt(Noc)/2.
Omówienie prac związanych z prezentowanym tematem jest wyrazem swoistej kultury badacza, a jednocześnie świadectwem świadomego wyboru problematyki badawczej, świadomego ograniczenia obszaru analizy, a także pozwala lepiej pozycjonować pracę na tle aktualnie realizowanej działalności badawczej.
Krytyczne, syntetyczne przedstawienie Related Work pozwala jednocześnie uniknąć posądzenia o nieznajomość literatury lub, co gorsza, powielanie/naśladowanie cudzych wyników.
Dobra praca naukowa powinna być opublikowana w dobrym czasopiśmie! Należy unikać publikowania byle czego i byle gdzie. Czasopisma czytane – posiadają zazwyczaj Impact Factor. Lista A ISI Thomson Web of Science.
Poza typowymi pracami naukowymi – dla których obowiązuja kryteria jak wyżej, spotykane są prace o innym charakterze, np.:
Piszący prace naukowe najczęściej nie są w stanie zapewnić 100% poprawności; polecma hasło „error” w en.wikipedia.org oraz błąd w pl.wikipedia.org. Pracownik naukowy powinien mieć świadomość możliwości popełnienia błędu – niezależnie od stażu naukowe i dotychczasowych osiągnięć. Powinien też doceniać rolę i wartość krytyki naukowej, recenzji, dyskusji.
Typowe błędy obejmują:
$Efficiency$
oraz $\mathit{Efficiency}$
.Inne typowe błędy obejmują: