Doktorant stacjonarnych studiów doktoranckich może otrzymywać stypendium doktoranckie. Minimalne stypendium nie może wynosić mniej niż 60% minimalnego wynagrodzenia asystenta ustalonego w przepisach o wynagradzaniu nauczycieli akademickich. Decyzję o przyznaniu i wysokości stypendium doktoranckiego podejmuje Rektor.
(weryfikacja aktualności linków)
Dodatkowe informacje:
Zwiększenie stypendium doktoranckiego z dotacji projakościowej może być przyznane doktorantom wyróżniającym się w pracy naukowej i dydaktycznej. Tryb przyznawania zwiększenia stypendium doktoranckiego określa Regulamin przyznawania stypendiów doktoranckich oraz zwiększenia stypendium doktoranckiego z dotacji podmiotowej na dofinansowanie zadań projakościowych doktorantom stacjonarnych studiów doktoranckich w AGH określony przez Rektora.
Uprawnienie do otrzymywania tego stypendium przysługuje nie więcej niż 30% najlepszych doktorantów na poszczególnych latach studiów doktoranckich. Zwiększenie stypendium doktoranckiego z dotacji podmiotowej na dofinansowanie zadań projakościowych może być przyznane doktorantowi na pierwszym roku studiów doktoranckich, który osiągnął bardzo dobre wyniki w nauce w trakcie studiów drugiego stopnia albo jednolitych studiów magisterskich, na drugim roku i kolejnych latach studiów doktoranckich, który wyróżniał się osiągnięciami w pracy badawczej.
Minimalna wysokość kwoty zwiększenia stypendium doktoranckiego z dotacji podmiotowej na dofinansowanie zadań projakościowych wynosi 800 zł.
Dodatkowe informacje:
Stypendium dla najlepszych doktorantów przyznawane jest z funduszu pomocy materialnej dla studentów i doktorantów na zasadach określonych przez Rektora w Regulaminie ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej dla doktorantów AGH. Stypendium dla najlepszych doktorantów może być przyznane:
(weryfikacja aktualności danych i linków)
Dodatkowe informacje:
Stypendium doktorskie mogą otrzymywać osoby, którym wszczęto przewód doktorski. Stypendia doktorskie mogą być przyznawane również osobom odbywającym studia doktoranckie. Stypendia doktorskie mogą być przyznane przez pracodawcę osoby ubiegającej się o uzyskanie stopnia doktora, w tym rektora uczelni oraz osoby prawne (fundacje, stowarzyszenia, jednostki samorządu terytorialnego) i osoby fizyczne. Stypendia doktorskie są przyznawane niezależnie od świadczeń pomocy materialnej i stypendiów doktoranckich.
Stypendium doktorskie mogą być przyznawane z inicjatywy organu przyznającego stypendium lub na wniosek osoby, której wszczęto przewód doktorski.
Wysokość stypendium nie może być wyższa od minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego asystenta określonej w przepisach o wynagradzaniu nauczycieli akademickich. Stypendium doktorskie jest przyznawane na okres 18 miesięcy i wypłacane w okresach miesięcznych.
(weryfikacja aktualności linków)
Dodatkowe informacje:
Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych może otrzymywać student legitymujący się orzeczeniem właściwego organu o stopniu niepełnosprawności lub innym równoważnym orzeczeniem stwierdzającym niepełnosprawność (np. orzeczenie ZUS). Student ubiegający się o uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności w trakcie roku akademickiego tj. między październikiem a czerwcem, winien złożyć w dziekanacie wniosek o przyznanie stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych, który zostanie rozpatrzony po dostarczeniu orzeczenia, a wypłata świadczenia obejmie okres, od którego przyznano status osoby z określonym stopniem niepełnosprawności, nie wcześniej jednak niż od miesiąca złożenia wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Jeżeli w trakcie roku akademickiego orzeczenie traci ważność wstrzymuje się wypłatę stypendium. Jeśli student otrzymał przedłużenie ważności orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wypłatę stypendium wznawia się a świadczenie może zostać wyrównane maksymalnie za semestr, lecz nie dłużej niż za okres ważności orzeczenia. W przypadku zmiany orzeczenia o stopniu niepełnosprawności student zobowiązany jest do przedłożenia orzeczenia stwierdzającego zmianę w dziekanacie, celem dokonania ewentualnej korekty wysokości stypendium. Student ubiegający się tylko o przyznanie stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych składa wniosek o przyznanie pomocy materialnej zaznaczając pkt. 3.
(weryfikacja aktualności linków)
Dodatkowe informacje:
Stypendium socjalne przyznawane jest na semestr roku akademickiego. Miesięczną wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta ubiegającego się o stypendium socjalne ustala się na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach rodzinnych z dn. 28 listopada 2003 roku, z późn. zm. Wysokość miesięcznego stypendium socjalnego ustalana jest jako kwota właściwa dla przedziałów dochodowych. Student studiów stacjonarnych znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej może otrzymywać stypendium socjalne w zwiększonej wysokości z tytułu zamieszkania w domu studenckim lub w obiekcie innym niż dom studencki, jeżeli codzienny dojazd z miejsca stałego zameldowania do uczelni uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniał studiowanie. Stypendium socjalne w zwiększonej wysokości można otrzymać również z tytułu zamieszkania z niepracującym małżonkiem lub dzieckiem w domu studenckim lub w obiekcie innym niż dom studencki.
(weryfikacja aktualności linków)
Dodatkowe informacje: